Уточнення щодо судових справ з кабельними операторами

2011-01-19
Уточнення щодо судових справ з кабельними операторами

Останнім часом у засобах масової інформації з’явилась не зовсім коректна інформація щодо судових справ, ініційованих Українським музичним альянсом щодо несплати роялті за публічне повторне сповіщення фонограм, відеограм і виконань кабельними операторами.

 

У зв’язку з цим уточнюємо:

 

1. Справді 14 грудня 2010 р. Вищий господарський суд скасував рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції, якими було відмовлено у задоволенні позову ОП «Український музичний альянс» до одного з кабельних операторів про зобов’язання укладення договору, що передбачає сплату роялті.

У своїй Постанові Вищий господарський суд України чітко вказав: «Відповідно до приписів статей 1, 43 Закону і розділу ІІ Порядку, ТОВ «Бард» підпадає під визначення суб’єкта комерційного використання фонограм і відеограм, яке відбувається у формі публічного сповіщення (публічного повторного сповіщення) шляхом ретрансляції відповідних телепрограм».

Подібних Постанов Вищого господарського суду України є вже 3:

arbitr.gov.ua/docs/28_2601828.html

 

arbitr.gov.ua/docs/28_3061046.html

 

arbitr.gov.ua/docs/28_3051968.html


2. Український музичний альянс як визначена державою уповноважена організація колективного управління представляє права не тільки українських виконавців і виробників фонограм (відеограм), але й зарубіжних. Український музичний альянс в силу Закону і статусу уповноваженої організації колективного управління представляє 100% прав на публічне сповіщення опублікованих з комерційною метою фонограм (відеограм) і зафіксованих у них виконань, що використовуються в Україні.

3. Після винесення наведених постанов Вищого господарського суду України під час нового розгляду справ судами нижчих інстанцій суди зобов'язані будуть враховувати позицію, викладену в постановах Вищого господарського суду України.

4. Обов'язок кабельних операторів сплачувати 5% від доходу за публічне повторне сповіщення опублікованих з комерційною метою фонограм (відеограм) і зафіксованих у них виконань існує з моменту прийняття Постанови Кабміну № 71 від 18.01.2003 р., тобто з 2003 р., а не з моменту внесення змін до вказаної Постанови у 2009 р.


 


Наш коментар щодо постанов Вищого господарського суду України:

У державах Європейського Союзу практика оплати роялті кабельними операторами не тільки організаціям мовлення, але й іншим правовласникам, є нормою, що склалась у свідомості таких платників. Повторюсь - це нормально. Невже можна вважати, що українському оператору кабельного телебачення західні телеканали надають більше привілегій ніж європейському? Адже останній окремо сплачує винагороду через організації колективного управління.

Зазначена Постанова Вищого господарського суду України (як і його інші постанови) не тільки підтверджує, що кабельні оператори використовують об'єкти авторського права і суміжних прав, але є і важливим кроком до початку дотримання кабельними операторами законодавства, сплати ними роялті не тільки телеорганізаціям за ретрансляцію телепрограм, але й організаціям колективного управління - за ретрансляцію творів, виконань і фонограм, що містяться в телепрограмах, як це і відбувається в усьому цивілізованому світі. Адже, якщо береш чужий товар, мабуть правильно за нього заплатити.

© 2007 — 2017 Український музичний альянс